ZIPSEE „Cyfrowa Polska” e-mecenasem młodych artystów
Producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego branży RTV i IT objęli e-mecenatem kolejnych trzech twórców, którzy poszukują środków na rozwój i promowanie swoich pasji.
Na cały prospołeczny projekt finansowego wsparcia artystów ZIPSEE „Cyfrowa Polska” przeznaczy w sumie 150 tys. zł.
Artystyczne stypendia od Związku otrzymali członkowie zespołu Dziczka, którzy wykonują pieśni ludowe z lewobrzeżnej części Ukrainy, Krzysztof Schodowski – rysownik tworzący ilustracje m.in. do tomików z poezją, a także Maciej Łukaszczuk – muzyk wykonujący utwory muzyki francuskiej XVIII wieku na wiolonczeli barokowej. Pieniądze trafią do nich za pomocą platformy społecznościowej Patronite.pl, na której ci twórcy są zarejestrowani. Portal wspiera twórczość mniej znanych lub zupełnie nieznanych artystów w formie tzw. e-mecenatu. Jest także miejscem, które umożliwia budowanie więzi pomiędzy artystami, a osobami - patronami, które pomagają im w rozwijaniu talentów poprzez comiesięczne zadeklarowane wpłaty.
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska” od początku wspiera rozwój portalu przekazując co miesiąc określoną pulę pieniędzy na zarejestrowanych w serwisie artystów. O tym, do kogo konkretnie trafiają wyróżnienia decyduje kapituła, w skład której wchodzi m.in. Katarzyna Nosowska, Kasi Klich, zespół The Dumplings oraz prof. Błażej Ostoja-Lniski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
„Wspieramy projekt Patronite.pl i artystów w nim zarejestrowanych z uwagi na nowy, transparenty sposób finansowania twórców, którzy przełamuje obowiązujące obecnie standardy. Tu sami konsumenci, a nie jakakolwiek instytucja publiczna za nich, decydują, kogo i czyj talent finansowo chcą wspierać” – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Jego zdaniem Patronite.pl jest również dowodem na to, że cyfrowa technika spełniają ważną role w finansowaniu kultury oraz pomaganiu młodym artystom.
Wyróżnienia ZIPSEE „Cyfrowa Polska” przyznano po raz drugi. W lutym stypendia trafiły do Joanny Ambrozji Lewandowskiej trudniącej się sztuką introligatorstwa, Izabeli Wolskiej zajmującej się malarstwem olejnym i akrylowym oraz Justyny „Sosenki” Sosnowskiej, która odtwarza wizerunek postaci ze świata fikcji za pomocą farb i podstawowych środków do charakteryzacji. Łącznie do artystów od Związku w ciągu roku trafi 150 tys. zł.
Nadesłał:
LB
|