Prawa autorskie w muzyce


Prawa autorskie w muzyce
2017-08-24
Muzyka to dziedzina wyrazu artystycznego, która notuje najwięcej przypadków łamania praw autorskich. Wiele osób nieświadomie, dzieląc się utworem z innymi czy wykorzystując go jako muzyczne tło do swojej produkcji, dokonuje kradzieży cudzej własności intelektualnej.

Czym jest prawo autorskie?

Prawo autorskie stanowi, że dzieło intelektualne – tekst, obraz czy utwór muzyczny – należą do twórcy i to oni nimi zarządza oraz czerpie z nich ewentualne korzyści materialne. Bez zgody twórcy nikt nie może wykorzystywać jego dzieła w jakikolwiek sposób. Autor tekstu czy muzyki może przekazać swoje prawa np. wydawcy lub na określonych warunkach zezwolić na korzystanie z utworu np. z pewnymi ograniczeniami.

Jak działa prawo autorskie w muzyce?

Choć najczęściej zdajemy sobie sprawę z faktu, że rozpowszechnianie utworów zapisanych np. na płycie CD jest nielegalne, to bardzo często łamiemy prawo w inny sposób. Nagrywając w całości koncert czy nagranie radiowe i udostępniając je bez zgody twórcy w sieci również popełniamy przestępstwo.

Kiedy wolno wykorzystać utwór muzyczny w zgodzie z prawem?

Zdarza się, że niektóre utwory dostępne są na tak zwanej wolnej licencji i mogą być swobodnie używane. W innych przypadkach chcąc użyć utworu lepiej skontaktować się ze specjalistą i poznać szczegóły prawa autorskiego oraz się do niego dostosować. Jeśli potrzebny nam specjalista warto wybrać się po doradztwo prawne Opole oferuje w tej kwestii duże możliwości – nie brakuje prawników specjalizujących się w dziedzinie prawa autorskiego.



Nadesłał:

Jarek Katalog

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl