Polsko-belgijski koncert w Warszawie


2014-11-25
Muzyka od wieków była wizytówką Belgii. Kompozytorzy, wirtuozowie i wynalazcy instrumentów z tego kraju w znaczący sposób kształtowali europejską i światową sztukę muzyczną.

Podczas tegorocznych Dni Belgijskich nie mogło zabraknąć więc wydarzenia dla melomanów. 28 listopada Belgijska Izba Gospodarcza zaprasza na bezpłatny koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą belgijskiego dyrygenta Hermana Engelsa. 

Przeczytaj również:

Gdyby mierzyć wielkość Państwa ich dorobkiem muzycznym, Belgia byłaby jedną z największych potęg na mapie Europy. Już  od średniowiecza Belgowie wpływali na kształt muzyki naszego kontynentu wysyłając w świat swych doskonałych trubadurów czy tworząc popularne cykle mszalne. Piętno jakie odcisnęła na kształcie muzyki sakralnej w XV i XVI wieku szkoła franko – flamandzka dążąca do melodycznej samodzielności i równowagi głosów, widoczne jest do dziś. Belgia jest również ojczyzną muzyki skrzypcowej komponowanej przez takich wirtuozów jak Ch.-A. de Bériot czy H. Vieuxtemps, co przyczyniło się do powstania unikalnej belgijskiej szkoły wiolinistycznej.  O ileż wrażeń słuchowych uboższy byłby świat bez innego Belga - Adolfa Saxa – twórcy saksofonu. Nie sposób sobie wyobrazić muzyki bez tego instrumentu.

Już w najbliższy piątek (28.11) o godzinie 19.30 w Małej Auli Politechniki Warszawskiej, w ramach cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”, będzie można zapoznać się z utworami światowej sławy kompozytorów oraz podziwiać kunszt jednego z najlepszych belgijskich dyrygentów - Hermana Engelsa. Artysta ten jest laureatem m.in. nagrody Académie Française oraz pucharu Fuga Zrzeszenia Belgijskich Dyrygentów. Pod jego batutą wystąpi Polska Orkiestra Radiowa, której towarzyszyć będzie utalentowany pianista młodego pokolenia Ireneusz Boczek. Koncert jest wspaniałym przykładem współpracy kulturalnej obu krajów, a także doskonale wpisuje się w tegoroczne wydarzenia Dni Belgijskich. Herman Engels miał już okazję współpracować z polskim artystami min. z Chórem Polskiego Radia, jak również z Ireneuszem Boczkiem i jestem przekonana, że czekają nas wspaniałe doznania muzyczne - komentuje Małgorzata Napierała-Vincent, Dyrektor Generalna Belgijskiej Izby Gospodarczej. Dzięki tej międzynarodowej współpracy melomani będą mogli wysłuchać takich utworów jak „Dahomanian Rhapsody” Augusta de Boeck’a, „Divertimento” – Feliksa Janiewicza, „Koncertu Fortepianowego C-DUR, KV 467 NR 21” – Mozarta czy „Pawany na śmierć infantki” - Maurice Ravela. 

Wstęp na koncert po wcześniejszej rejestracji jest bezpłatny. Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz rejestracji można uzyskać na stronie Belgijskiej Izby Gospodarczej www.belgium.pl oraz pod numerem telefonu 22 456 40 09 do 25 listopada.



Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl