Muzyka na Szczytach po raz trzeci w Zakopanem


Muzyka na Szczytach po raz trzeci w Zakopanem
2011-07-22
The King's Singers, Mirosław Kultyszew, Mayuko Kamio oraz wielu innych wybitnych muzyków zagości we wrześniu na Podhalu i w jego okolicach. Artyści wystąpią w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Będzie muzyka klasyczna, poezja, malarstwo, a nawet moda - to wszystko w towarzystwie tatrzańskich krajobrazów. Organizatorzy już dziś zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu: „czekamy na wszystkich, którzy kochają piękno” - mówią.

Przeczytaj również:

                                                                                                           

Występy światowej sławy artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbędą się w dniach 17 – 24 września. Tegoroczna edycja Festiwalu złoży hołd swoim repertuarem zmarłemu w minionym roku prof. Henrykowi M. Góreckiemu – wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem. Artysta ten przewodniczył Komitetowi Honorowemu Festiwalu „MnSz” od początku jego istnienia.  

 

Tegoroczną gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie ceniony brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Muzycy od lat świętują triumfy w światowych salach koncertowych. W tym roku, Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultyszewa, a także wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio.

 

Znaczącym wydarzeniem podczas Festiwalu będzie także widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego: „Historia Żołnierza”, z tekstem Charles’a Ferdynanda Ramuz. Do wykonania powyższego dzieła, oprócz wybitnych muzyków, organizatorzy zaprosili dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Williama Mesguich i Vladimira Serre. Ponad to, na Festiwalu wystąpią Stephan Schmidt wraz z Royal String Quartet, Guitar4mation z kompozycjami m.in.: Karola Szymanowskiego, Bartłomieja Budzyńskiego czy Isaaca Albeniza. Festiwal gościć będzie również Olgę i Natalię Pasiecznik, a także Zespół Festiwalowy, który wystąpi w 100. rocznicę śmierci Gustawa Mahlera, z jego IV symfonią w wersji kameralnej.

 

W ramach Festiwalu odbędą się także dwa koncerty In memoriam, poświęcone sławnym muzykom związanym z Podhalem – wspomnianemu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, oraz wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu, w 90. rocznicę jego urodzin.

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. „Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom Polacy pokochają muzykę kameralną. Głównym założeniem Festiwalu jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści. Chcemy także poszerzyć wąską grupę zwolenników muzyki kameralnej. Dlatego w tym roku przekonywać będziemy, że moda na muzykę nie przemija. I to dosłownie.” – mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im.  Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

 

Wzorem lat ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. Niewątpliwie, dużą atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana osobowością Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą przygotuje uznany, krakowski projektant pochodzący z Zakopanego - PLICH. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych w willi „Koliba” przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę, natomiast miłośnicy malarstwa - wystawę prac Ewy Fortuny. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone m.in. Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego, w 80. rocznicę jego urodzin.

 

W tym roku festiwalowe koncerty poza Zakopanem odbywać się będą także w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Logo i linię graficzną tegorocznej edycji Festiwalu „Muzyka na Szczytach” zaprojektował wybitny polski grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu - Waldemar Świerzy. Cena za bilety wejściowe na koncerty w ramach Festiwalu wahać się będzie od 25 do 50 zł. (Szczegółowy harmonogram Festiwalu jest w trakcie opracowania).

 

Warto wspomnieć, że gwiazdami dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” był m.in. jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych na świecie Kronos Quartet, wybitni pianiści Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka i Ewa Maria Żuk, skrzypkowie Vadim Gluzman i Eyal Kless, których koncerty pod Tatrami przyjęto z wielkim entuzjazmem.

 



Nadesłał:

PR Inspiration
http://prinspiration.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl